КРИТИЧНЕ МИСЛЕННЯ ПРОТИ ФЕЙКІВ
ЩО? ДЕ? ЯК?
ЗА ВІКІПЕДІЄЮ
критичне мислення
здатність людини піддавати сумніву інформацію, яка надходить, зокрема і власні переконання.
ФЕЙКИ ТА ФАКТИ
Термін "фейкові новини"(fake news) увійшов у широкий ужиток після президентських виборів у США, коли Дональд Трамп вперше звинуватив американських журналістів у»поширенні фейків". У 2017 р.видавництво Collins назвало «fake news» поняттям року. Однак те, що з вуст американського глави держави звучить часто як фан (fun stories — жарти), насправді, є дієвим засобом інформаційної війни.
Фейк (fake) — це заздалегідь неправдива інформація, метою якої є «спотворення» певного факту, думки і штучне формування в аудиторії ставлення до певного явища або події
Отже, щоб певне повідомлення максимально вразило слухачів, його емоційно забарвлюють. Тому фейки зазвичай містять обурливу або душевну історії-розповіді, яскраву картинку (шокувального фото, веселого мему тощо), яка концентрує увагу, а також гучного заголовка, який не завжди відповідає змісту повідомлення. Факт — це та реальність, яку ми не можемо спростувати або сумніватися, адже це те, що точно сталося насправді. Факти можуть бути підтверджені офіційною документацією, очевидцями подій, науковими доказами тощо. А судження-це суб'єктивна думка певної особи.
Брехливі новини створюють не на фактах (як це має бути в якісній журналістиці), а на судженнях, тому під виглядом факту нам презентують емоційну розповідь журналіста або якогось невідомого експерта, або взагалі людини-аноніма.
Одним з найпоширеніших явищ є маніпуляція заголовком, адже зараз нас оточує значна кількість інформації. Зміст і враження від новини формується тільки від побаченого заголовка, тому маніпулятори і автори помилкових новин пропонують нам гучні меседжі в заголовках.